Geri dönüşüm için kullanılan atıkların miktar olarak ölçümleri ağırlıklarına göre yapılır. Adet bazında ağırlığı fazla gelen atıklar geri dönüşüm için kullanılabilen değerli ürünler arasındadır. Bu ürünlerden bir tanesi eskimiş lastiklerdir. Aşırı kullanım sonrasında yıpranan lastikler hem eskimiş halleri ile bütün olarak, hem de geri dönüşüm makinelerinde işleme maruz bırakılıp küçük parçalar haline getirilerek kullanılabilirler.

Yapıları gereği lastikler çok farklı alanlarda rahatlıkla kullanılabilirler. Kullanıldıkları bu alanlar lastiklerin asıl fonksiyonlarından çok uzak alanlar da olabilir. Peki eski lastikler en çok nerelerde kullanılır?  Bu sorunun cevabını aslında iki başlık altında daha iyi açıklayabiliriz. İşleme maruz kalmadan kullanılan eski lastikler lastiğin kendi şeklinde oynamaya gitmeden bütün olarak geri dönüşüm olarak kullanılan lastiklerdir. İşleme maruz bırakılan lastikler ise yeni ürünler elde etmek için granül denilen çok küçük parçalar haline getirilmesi ile kullanılan lastiklerdir.

Eski Lastikler Nerelerde Kullanılır?

Ömrünü tamamlamış lastiklerin yerine yeni lastiklerin takılması ile açığa çıkan eski lastikler ticari amaçlı olmayan geri dönüşüm fikirleri ile yepyeni ürünler haline gelebilirler. Örnek vermek gerekirse eski lastiklerinden bahçeye güzel bir salıncak yapılabilir. Yine bahçe için rengarenk boyanan lastiklerden güzel saksılar yada çim sınırlayıcıları elde edilebilir. Lastiklerden bahçeler için kullanılabilecek geri dönüşüm fikirlerinden bir tanesi de oyun parkurudur. Lastiklerle oluşturulan bir oyun parkurunda çocuklar eğlenceli zaman geçirebilirler.

Son yıllarda atık ürünlerle yapılan dekorasyon ürünlerinin çok ilgi görüldüğü düşünüldüğünde eski lastikler de birer dekorasyon ürünü olarak rahatlıkla kullanılabilirler. Ayrıca eski lastiklere eklenen bir kaç parça kumaş, iplik ve pamuk ile çok güzel koltuk ve tabureler üretilebilir. Yine aynı malzemeler kullanılarak kedi, köpek gibi evcil hayvanlar için çok güzel yataklar yapılabilir. 

Yukarıda saydığımız eski lastikler ile ilgili yapılabilen ürünler hemen hemen herkesin çok fazla malzeme yada işçilik gerektirmeden yapabileceği ürünlerdir. Bu ürünlerin yanı sıra eski lastikler yüksek miktarlarda toplanarak geri dönüşüm makinelerinde hangi ürünlerin üretiminde kullanılacak ise ona göre parçalanırlar. Eski lastikler, granül denilen çok küçük parçacıklar haline getirilerek plastik yada lastikten yapılan ürünlerin hammaddesi olarak kullanılırlar. Granül haline getirilen küçük parçalar başka hiçbir işleme maruz kalmadan da kullanılabilirler. Lastiklerden oluşan granüller özellikle halı sahalarda halı zeminin fazla yıpranmaması için ve  herhangi bir düşmede halı zeminin insan tenine zarar vermemesi için kullanılırlar. Bu malzemeler yine aynı amaçla çocuk parklarındaki zeminlerde de koruyucu görev görürler. Eski lastiklerden üretilmiş granüller kauçuk parkelerin de hammaddesidir diyebiliriz. Küçük parçalar halinde bulunan lastik granüller kimyasal ve fiziksel işlemlerden sonra belli büyüklerde parçalar haline getirilir. Bu parçalar fayans mantığı ile istenilen zemine yapıştırılır. Çocuk parkları, spor salonları ve dinlenme alanları gibi alanlarda bu ürünleri sıkça görmek mümkündür.

Eski lastiklerin işlenerek kullanıldıkları bir diğer alan da kauçuk üretimidir. Zemin kaplama, tavan kaplama, izolasyon gibi gibi amaçlarda kullanılan kauçuklar uzun yıllar kullanım imkanı sunmaktadır. 

Ömrünü doldurmuş eski lastikler her ne kadar çevre için çok uygun olmasa da ateş tutuşturmak için kullanılan malzemeler arasındadır. Hammaddesinin petrol ürünlerine dayandığı lastikler çok iyi yanıcı ürünlerdir. Bu sebeple özellikle kırsal kesimdeki kişiler eski lastikleri birer ateş tutuşlama malzemesi olarak değerlendirmektedir. Bu işlem hem geri dönüşümün doğasına hem de daha büyük çevresel sorunların çıkmasına neden olan bir uygulamadır. 

Sonuç olarak; eski lastikler hem işlenerek hem de işlenmeyerek çok kolay katma değer kazanabilecek atıklar arasındadır. Bu malzemelerin çevreye atıldığında çok uzun yıllar doğada kalacağı ve ona zarar vereceği düşünüldüğünde kesinlikle geri dönüşüm için değerlendirilmesi gerekir.

İlgili Ürünler
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bilgi İste