Kaynaklarımızdan daha etkin bir şekilde yararlanmak için malzemeleri geri dönüştürüyor ve yeniden kullanılabilir hale getiriyoruz. Özellikle plastikler, diğer pek çok malzemeye göre fazla geri dönüştürülebilirdir. Fakat döngüsel bir ekonomide, plastiklerin geri dönüştürülmesi ile ilgili en önemli zorluklardan başlıcaları, parçalama (kırma), yıkama ve yeniden işleme sırasındaki bozulmadır. 

Geri dönüştürülmüş plastik atıklarının kalitesiz olması, kalitesiz uygulamalarda kullanılmasına yol açar. Bu nedenle plastikler, geri dönüştürme aşamalarında ve sonrasında dikkatli bir şekilde işlenmeli, parçalanmalı ve yeniden işlenmelidir. 

Geri Dönüşümde Atık Plastik Kalitesi Neden Önemli?

Atık plastik sorunu, büyük bir küresel sorun haline gelmiştir. Geri dönüştürülmüş plastiğin çoğunluğu, işlenmemiş malzemeye kıyasla malzeme kalitesindeki düşüşün bir sonucu olarak geri dönüştürülür. Bu alanda yapılan çalışmalar, geri dönüştürülmüş plastiğin özelliklerinde işlenmemiş plastiğe kıyasla düşüş olduğunu ortaya koymaktadır. 

Sanayi ve araştırma kuruluşları, gelişmiş ayırma ve geri dönüşüm teknolojileri yoluyla geri dönüştürülmüş malzemelerin kalitesini iyileştirmeye çalışıyor. Bu tür çalışmalarda amaç her zaman kullanılacak olan plastiğin kalitesinin artırılması ve dolayısıyla plastik parça üretiminde daha kaliteli hammaddelerin kullanılmasıdır. 

Plastiklerin Hangi Özellikleri Kaliteyi Belirler?

Plastiklerin belirli fiziksel ve kimyasal özellikleri vardır. Fakat herhangi bir özellik, bir ürün için avantaj sağlayabiliyorken; farklı bir ürün için dezavantaj sunabilir. Bu tür özelliklerin önemli olup olmadığı ise geri dönüştürülmüş plastiğin amaçlanan uygulamasına bağlıdır. Göz önünde bulundurulması gereken parçanın nerede, ne amaçla, hangi şartlarda kullanılacağıdır. 

Eğilme Mukavemeti ve Kopma Uzaması

En çok kullanılan plastik türlerinden birisi olan plastik levhalar için en önemli özelliklerden birisi eğilme mukavemetidir (eğilme modülü). Tarımsal plastik filmler için ise önemli bir özellik olarak kopma uzaması değerlendirilmektedir. 

Kopma uzaması %50'den daha az ise, kalite "çok iyi" olarak sınıflandırılır. Uzamada %50 ile %70 arasındaki değerler için geri dönüştürülmüş plastik film kalitesi "iyi" kalite olarak tanımlanır ve kopma uzaması %70'in üzerindeyse malzeme "geri dönüştürülemez" olarak sınıflandırılır. 

Plastiğin Saflık Derecesi

Geri dönüştürülmüş malzemenin kalitesi, malzeme havuzuna geri dönen geri dönüştürülmüş plastiğin ne kadar saf plastiğin değiştirildiğini belirlemek için kullanılan ikame faktörünü doğrudan etkiler. 

Plastik malzeme kalitesi, polimer-polimer karışımının derecesinden, düşük moleküler ağırlıklı bileşiklerin varlığından ve bozunma derecesinden etkilenir. 

Plastik Kırma Makinelerinin Kullanımı

Geri dönüşümde kaliteyi etkileyen faktörlerden birisi de plastik kırma işleminin başarılı şekilde gerçekleştirilmesidir. Aslına bakılırsa kırma işlemi, tüm sürecin başladığı yerdir. Plastik malzemelerin geri dönüştürülmesinde hem üretim hızını hem de kalitesini etkileyen plastik kırma makineleri seçilirken, alanında öncü markaların imal ettiği ürünler değerlendirilmelidir. 

İnan Plastik olarak son teknoloji plastik kırma makinelerimizle farklı ölçü ve boyutlara sahip plastiklerin istenilen formda granül hale getirilmesini; hızı ve yüksek kapasitesi ile maliyetlerini düşürmenizi sağlar.

Geri Dönüştürülebilir Plastik Çeşitleri

İlk anahtar faktör, bir plastiğin termoset mi yoksa termoplastik mi olduğudur. Enjeksiyon kalıplama ve termoformda kullandığımız gibi termoplastikler, ısıtılabilen veya eritilebilen ve yeni bir ürüne şekillendirilebilen polimerlerdir. Ancak polimerin kimyasal yapısı değişmez. Termosetler, ısıtıldığında moleküler düzeyde değişen ve plastik soğuduktan sonra yeniden eritilemeyen veya ısıtılamayan yeni bir malzeme oluşturan polimerlerdir. Sadece termoplastikler geri dönüştürülebilir. 

  • Polietilen Tereftalat (PET veya PETE): Su şişelerinde ve bazı gıda ambalajlarında kullanılan hafif bir plastiktir.
  • Yüksek Yoğunluklu Polietilen (HDPE): Süt ambalajları, çamaşır suyu şişeleri, şampuan şişeleri ve benzeri ürünlerin paketlenmesinde kullanılır.
  • Polivinil Klorür (PVC): Borularda, dış cephe kaplamalarında, pencere çerçevelerinde ve duş perdelerinde kullanılır.
  • Düşük Yoğunluklu Polietilen (LDPE): Alışveriş çantaları, plastik film, boru ve diğer ince, esnek malzemeleri imal etmek için kullanılır.
  • Polipropilen (PP): Yiyecek kaplarında, pipetlerde, ilaç şişelerinde ve tek kullanımlık sıcak içecek bardakları olarak kullanılan plastiklerdir.
  • Polistiren (PS): Köpük yumurta kartonları ve tek kullanımlık tabaklar için kullanılır, ancak plastik çatal bıçak takımı ve araba parçaları gibi sert malzemelerin yapımında da kullanılabilir.

PET ve HDPE, geri dönüşümü en kolay ve en başarılı olan plastik türü olmasına rağmen, her zaman yeni bir üründe yeni bir hayat bulamaz. Plastiğin geri dönüşüm tesisine ulaştığı andaki kalitesi önemli bir rol oynamaktadır. Üzerinde yağ veya gıda parçacıkları varsa veya başka bir malzeme ile karıştırılmışsa geri dönüştürülemez. Özellikle plastik kırma süreci çok önemlidir. Bu nedenle tesislerinizde profesyonel plastik kırma makinaları kullanarak hammadde kalitesinde avantaj sağlamanız gerekir. 

Enjeksiyon Kalıplamada Geri Dönüşüm Plastiklerinin Kullanımı

Plastik enjeksiyon kalıplamada geri dönüşüm plastik ürünleri kullanılarak hem çevre dostu hem de ekonomik bir üretim planlanmaktadır. Hammadde ve enerji verimliliği için enjeksiyon makinalarında kullanılan plastikler, aynı zamanda kaliteli bir parça tasarım sürecinin uygulanabilir olmasında etkin bir rol oynamaktadır. 

İlgili Ürünler
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bilgi İste