Ev, ofis, iş yeri, hastane, kantin, restoran gibi alanlarda yaygın şekilde kullanılan pet şişeler günümüzde en tehlikeli ve dünyaya zarar verebilme potansiyeli olmasıyla bilinir. Çöp poşetlerine değil harici bir yerde kumbara niteliği taşıyan çöp kutularıyla birleştirmek gerek pet şişelerinin geri dönüşüm projeleriyle beraber yeniden dönüştürmeye uygun şekilde üretim ve geri dönüşümü önemlidir. Son zamanlarda şehir hayatının dönüşümü ile birlikte tüm şehirlerde yüksek oranda tüketim, plastik atık yaratma potansiyelini de beraberinde getirmiştir. Pet şişeden geri dönüşüm konusunda plastik malzemelerin geri dönüşümü önemlidir.

Tüketimin böylesine arttığı günümüz modern çağda, bir yandan doğanın akışını bozmayacak bir dengeye sahip olmasını da sağlamak gerekmektedir. Bu aşamada tüketilen plastik ürünlerle ilgili zararlı atıklar, doğayı kirletmemesi aksine geri dönüşüm tesisleri kurularak tekrar geri kullanıma kazandırılması önemli bir adımdır. Atıkların yeniden değerlendirilebilir olan pet şişe türleriyle birlikte hem üretim hattında hem de geri dönüşüm tesislerinde önemli hammaddeler ile geri dönüştürmek mümkün oluyor.

Pet Şişelerde Geri Dönüşümün Kullanım Alanları

Plastik atıklar, geri dönüşüm alanında birbirinden farklı kullanım alanlarına sahiptir. İlk akla gelen otomotiv yedek parçalar olur. Tarımda sera için veya atık su boruları için iyileştirici etki olarak kullanılır. Giyim sektöründe yoğun şekilde geri dönüştürülmüş pet şişeler, plastikler kullanılırken günümüzde şişelenmeye müsait, kutu ve benzer şekilde paketlenecek ürünlerde de yine geri dönüştürülmüş pet şişelerde kullanılması söz konusudur.

Pet şişe geri dönüşüm noktasında 2,5 litrelik bir şişe geri kazanım sağlandığında elektrik enerjisi olarak 6 saat enerji tasarrufu sağlayabilir. Dönüşüm oranları bu noktada önemlidir ve plastik şişe, plastik atıkların geri dönüştürülmesi sayesinde de birçok alanda kullanım söz konusudur. Hatta yüksek sayıda plastik şişeden, pet şişeden sepet, uyku tulumu gibi çeşitli geri dönüşüm projeleri de yapılmaktadır.

Pet Şişe Geri Dönüşüm Aşamaları Nedir?

Pet şişelerde geri dönüşüm için bazı aşamalar önem kazanmaktadır. Plastik kesim ve kırılması yapılarak cinsine göre ayrılan pet şişelerin kırma makinelerinde kırılması ile pet şişeler parçalar haline ayrılır. Kırılan plastikler, yıkama ve kurutma olarak yıkama havuzlarında fire vermemek amacıyla uygulamadan geçer ve endüstriyel kurutucularda her plastik türüne göre nemi alınıp kurutulur. Bu ayrıştırılan pet şişeler, hangi alanlarda kullanılacaksa özel makineler ile belirli sıcaklık oranlarında eritilerek tekrar kullanıma kazandırılır. Soğutma süreciyle beraber pet şişeler geri dönüşüme kazandırılmış olur.

Pet şişe ve plastik atıklarda kendi cinsi, rengi, ürünün kırılma gücüne göre kendi kategorisinde ayrılması gerekmektedir. Plastik geri dönüşüm konusunda geri dönüşüm süreçleri oldukça önemlidir. Atıkların geri dönüşümü ile beraber tekrardan kullanıma kazanımı sağlanır. Pet şişeleri kendi içinde belli oranlarda gruplandırmak için normal şartlarda çeşitli kutular kullanılır. Büyük firmalarda bu kutular bulunur, çöp kutusuna atmak yerine özel kutularda biriktirilerek doğru bir formda geri dönüştürülmüş şekilde kirliliğe neden olur denilecek seviyedeki tüm atıklar toplanmış olur.

İnan Plastik ile Pet Şişe Geri Dönüşüm Hizmetleri

İnan Plastik ile bu noktada sizlere geri dönüşüm tesislerinizin kurulumunda en iyi hizmetleri sağlayacak bir hizmet sunar. Geri dönüşüm nasıl yapılır konularından tutun da makinelerle ilgili sormak istediğiniz tüm konularda destek ve bilgi almak adına bizi arayabilirsiniz. Sormak istediğiniz tüm sorularınıza uzman ekibimiz ile bilgi ve destek sağlayabilir, dilediğiniz her konuda sizlere anında bilgi verebiliriz. Tüm aşamalar için gerekli pet şişe geri dönüşüm tesisinde olması gerek makinelerle ilgili bize ulaşabilir, bilgi ve fiyat seçenekleri aşamasında anında ulaşabilirsiniz.

Geri dönüşüm alanında uzman kadromuz ile beraber işlevsel teknoloji cihazlarımız ve makinalarımız sayesinde ihtiyaçlarınıza uzman çözümler üretiyoruz. Sormak istediğiniz konularda, satın almak istediğiniz makinelerle ilgili tüm sorularınıza profesyonel kadromuz yanıt vermekte olup bizlere internet sitesi üzerinden ya da telefon numaramızla telefonla ulaşabilir ve görüşme sağlayabilirsiniz.

İlgili Ürünler
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bilgi İste