Geri dönüşüm makineleri arasında, tesislerde çeşitli aşamalardan geçen pet, plastik malzemelerin geçtiği aşamalardan biri de pet yıkama havuzu olarak tanımlanır. Bu aşamada pet ürünler, yabancı maddelerin tamamından arındırılmak üzere kullanılır. İyi bir granül elde edilmesi için pet yıkama süreçlerinde plastik geri dönüşüm için en iyi şey, pet şişeler üzerinde yer alan toprak, kum, yabancı madde ya da kağıt gibi malzemelerin tamamı ayrıştırılmasıdır.

Kirli plastiklerin en iyi şekilde temizlenmesi ve yıkanması noktasında bu plastik yıkama hattı ile beraber pet şişelerin tamamen yabancı maddelerden ayrıştırılarak kaliteli pet granüllerin elde edilerek, her türlü kirli ve pisliklerden arındırılarak geri dönüşüme gönderilmesi sağlanıyor. Bu işlemlere özel geri dönüşüm hatları içerisinde amaca uygun makineler bulunmakta ve kullanılmaktadır. Bu makinelerle beraber en iyi işlevsel bir süreç sağlandığı gibi geri dönüşüm hattının en iyi şekilde de işleme geçmesi sağlanmış olur.

Yıkama havuzu plastik maddelerin üzerinde bulunan birçok ayrıştırılması gerek yabancı malzemelerin ayrıştırılmasını sağlar. Bununla beraber plastik üzerindeki tüm çapaklar, bu sulu kırma havuzlarında temizlenir. Böylece kaliteli bir geri dönüşüm hattı devreye alınmış olur. Herhangi bir ısı gerektirmeden çok basit bir şekilde ayrıştırma çalıştırıldığı için kirletici olarak sayılan tüm yabancı maddeler, plastikten ayrıştırılmış olur.

Plastik Yıkama Hattı

Polietilen Tereftalat yani kısaca Pet; polimer üretilmiş meşrubat şişeleri, yiyecek kapları, masalar, levhalar, temizlik gereçleri gibi plastik atıkların geri dönüştürülerek PET çapaklar üretildiği hatlardır. Pet yıkama hatlarında üretilen PET çapaklar; kumaş, iplik, ambalaj ya da elyaf malzemesi imalatında kullanılmak üzere hazırlanmaktadır. Pet yıkama hatlarında üretilen bu çapaklar; uygun maddeler ve granül extruderler kullanılarak gıda ile temas etmesinde sakınca olmayan ürün üretiminde kullanılmak üzere uygun granüller elde edilebilmektedir. 

Pet Yıkama Hatları Neleri Kapsamaktadır?

PET yıkama hatları sırasıyla şu işlemleri kapsamaktadır: ön yıkama ve ayrıştırma, ebat/ boyut küçültme, yüzdürme – batırma, sıcak ve soğuk yıkama, petleri etiketten ayrıştırma ve kurutma.

Petler, ön yıkama ve ayrıştırma bölümünde atıklardan arınmak için ön yıkama işlemine tabi tutulur. Böylece ilk aşamada yüzeysel kirleticilerden arındırılır. Ayrıştırma bölümünde ise pet şişeler manuel olarak  ayrıştırılır. Tabii, tam otomatik ayrıştırma sistemleri tercih edilerek el değmeden polimer ve renk ayrıştırma da yapılabilir.

Ön yıkama işlemine tabi tutulan pet malzemeler; boyut ve ebat küçültme işlemiyle şekillendirilir ardından yıkama bölümüne aktarılır. Yıkama bölümünde ise yıkama santrifüjleri bulunur. Yüzdürme – batırma tankları ve kimyasal sıcak yıkama yöntemi ile malzemenin tamamen temizlenmesi sağlanır. Yıkama ve kurutma bölümünden sonra ise pet çapaklar isteğe bağlı olarak etiket ayrıştırma sisteminden geçilir ve olası etiketler kalıntılarından ayrıştırılır. Hatlar malzemenin kirlilik durumuna ve kapasitesine göre projelendirilir ve tercih edilir. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İnan Plastik olarak sizlere her konuda yardımcı olabiliriz.

Pet Yıkama Havuzu Özellikleri

Kuru ya da sulu modelleri bulunan pet yıkama havuzları paslanmaz çelikten üretilir. Bu sayede herhangi bir iz, pas tutmayacağı gibi yoğunluk farkına göre plasitklerde yabancı maddelerin ayrılması sağlanmaktadır. PP, PET, PE gibi çeşitli pet şişelerin yıkama tesislerinde ayrıştırılmasıyla beraber en iyi şekilde temizliği ve geri dönüşüme hazırlığı sağlanır. 

En yüksek verimlilikte sağlanan bu ayrıştırma süreçleri için siz de İnan Plastik ile tanışın. Pet yıkama havuzu özelliklerinin isteğe bağlı, tesislerinize özel projelendirileceği gibi aradığınız özelliklere uygun olması noktasında da hem kuru – susuzlaştırarak hem de ıslak türlerinde de seçimlerinizi yapabiliyorsunuz. Bu modeller arasında seçimlerinizi, tesislerinize uygun şekilde yapabilmeniz mümkündür.

Plastik maddelerin kırılma aşaması sonrasındaki aşama yıkama havuzu olurken bu aşamada amaç, atıklardan temizleme yapılarak plastiklerin gün yüzüne çıkartılmasıdır. Plastik yıkama havuzunda plastikler yüzdürülürken maksimum seviyede temizlik sağlandığı için fire verme oranı da olabildiğince düşüktür. Tahliye bölgesine çöken çamur, kir, toprak gibi yabancı maddeler ise hızlı bir şekilde plastik üzerinden ayrıştırılarak plastiğin temizliği ve verimli şekilde geri dönüşüme dönüştürülmesi sağlanır. Bu aşamada hurda plastik, geri dönüşüm yapılması için kırılmış haliyle yabancı maddeden ayrıştırılması noktasında pratik bir çözüm için doğrudan yıkama. Havuzuyla beraber kolaylaştırma yapılarak çözümlenmiş olacaktır.

İlgili Ürünler
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bilgi İste