Plastik malzemeler son derece fonksiyonel ve dayanıklıdır. Plastiklerin kullanım alanları oldukça geniştir. Plastik malzemeler esnek, ısı ve yalıtkanlığı bulunan aynı zamanda uygun fiyatlara sahip ürünlerdir. Plastik malzemelerin en büyük avantajlarından biri, kullanılıp çöpe atıldıktan sonra bile çürümeye yüz tutmamasıdır. Bu malzemeler yeryüzünde bozulmadan kalmaktadır. Plastik malzemelerin doğada birikmesi, son derece tehlike arz etmektedir. Plastikler biriktikçe doğaya zarar vermektedir.

plastiğin geri dönüşüm aşamaları nelerdir

Plastiğin doğaya zarar vermemesi adına birbirinden farklı yöntemler öne çıkmaktadır. Son zamanlarda geri dönüşüm yöntemi oldukça dikkat çekmektedir. Geri dönüşüm sayesinde plastik malzemeler kullanıldıktan sonra doğaya zarar vermemekte ve yeniden kullanıma hazır hale gelmektedir. Plastiğin geri dönüştürülmesi hem doğayı korumaktadır hem de kullanıcılar için daha az maliyetli olmaktadır.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte plastiğin yeniden değerlendirilmesi adına farklı adımlar atılmaktadır. Plastiğin geri dönüştürülmesi, en temiz ve kullanışlı yöntemlerin başında gelmektedir. Gündelik hayatta evlerde, iş yerlerinde ya da halka açık alanlarda kullanılan birçok üründe plastik malzemeler kullanılmaktadır. Geri dönüşüm aşamalarından geçen plastik malzemeler de gündelik hayatta kullanılmak üzere piyasada yerini almaktadır. 

Plastiğin geri dönüşümü ile ilgili hizmet veren firmalar bulunmaktadır. Bu firmalardan hizmet alarak plastiği yeniden kullanıma hazır hâle getirilebilirsiniz. Detaylı bilgi için uzman ekibimizle iletişime geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Plastiğin Geri Dönüşüm Aşamaları

Plastiğin geri dönüştürülmesinde plastiklerin toplanması, sınıflandırılması, parçalanması gibi bazı aşamalar bulunmaktadır. Plastiğin geri dönüşüm aşamalarını birlikte başlık başlık inceleyelim. 

Plastiklerin Toplanma Aşaması

Plastiğin geri dönüşüm aşamalarından ilki, plastiğin toplanmasıdır. Plastikten elde edilen şişe, bardak, poşet ya da ambalajlar kullanıldıktan sonra çöpe atılmaktadır. Çöpe atılan plastik malzemeler toplanmaktadır ve geri dönüştürülmek üzere farklı işlemlerden geçmektedir. Son zamanlarda geri dönüşüm için tasarlanan konteynerler öne çıkmaktadır. İnsanlar geri dönüştürülebilecek plastik malzemeleri doğrudan bu konteynerlere atmaktadırlar. Bu sayede plastiklerin toplanması daha kolay hâle gelmektedir. 

Plastiğin toplanma aşaması, geri dönüşüm aşamaları arasında en önemli olanlardan biridir. Plastiklerin ayrıştırılması ve uygun olanların işleme sokulması geri dönüşüm uygulamasını başlamaktadır. Geri dönüşüm aşamalarının doğru bir şekilde işlemesi plastiğin yeniden kullanıma hazır hâle gelmesini kolaylaştırmaktadır. 

Plastiklerin Sınıflandırılma Aşaması

Plastiklerin sınıflandırılma aşaması ile farklı malzemeler farklı kategorilere ayrılmaktadır. Bu aşama ile her bir plastik çeşidi ayrı ayrı geri dönüşüm işlemlerinden geçmektedir. Plastiklerin sınıflandırılması makineler aracılığı ile yapılmaktadır. Makineler her bir plastiği belirlemek ve farklı kategorilere ayırmak üzerine çalışmaktadır. 

Plastik çeşitleri arasından en çok geri dönüştürülenler; PET, PP, HDPE ve PVC olarak kategorize edilmektedir. Bu plastik çeşitleri kullanıldıktan sonra geri dönüşüm aşamalarından geçerek yeniden kullanıma hazır hâle getirilmektedir. Böylelikle plastiğin doğaya zarar vermesi engellenmektedir. 

Plastiklerin Parçalanma Aşaması

Plastiklerin parçalanma aşaması da en çok dikkat isteyen aşamalardan biridir. Plastikler, çeşitlerine göre sınıflandırıldıktan sonra parçalanma aşamasına geçilmektedir. Bu aşamada plastikler, küçük küçük parçalara ayrılmaktadır. Bunun nedeni ise daha basit bir şekilde işlenmesini sağlamak ve pratiklik kazandırmaktır. Atık plastikler için parçalama işlemleri makineler aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. 

Atık plastikler kırma makineleri olarak bilinen makinelerde küçük küçük parçalara ayrılmaktadır. Plastiğin parçalanma aşamasında farklı özelliklere sahip birçok makine kullanılmaktadır. Örneğin; öğütücüler, eziciler, kırıcılar ve parçalayıcılar bu alanda sıklıkla kullanılmaktadır. Plastik parçalandıktan sonra ortaya çıkan ufak parçalara kepek denilmektedir. 

Plastiklerin Temizlenme Aşaması

Plastikler, geri dönüşüm aşamalarından geçtikten sonra kepek adı verilen formu ile karşımıza çıkmaktadır. Plastiklerin özelliklerinden faydalanılabilmesi için üzerinde yer alan kir, etiket ve yapıştırıcıların temizlenmesi gerekmektedir. Plastiklerin temizlenmesi, plastiğin işlevlerini doğrudan etkilediği için son derece önemli bir aşamadır. 

Plastiklerin temizlenmesi yıkama havuzlarında gerçekleştirilmektedir. Yıkama havuzlarında plastiğe sıcak su püskürtülmekte ve bu şekilde kirlerinden arınması sağlanmaktadır. Plastikler temizlendikten sonra kurutma maksadı ile ısıtıcılara maruz bırakılmaktadır. Böylelikle kullanıma hazır hâle gelmesi amaçlanmaktadır. 

Plastiğin Eritilme Aşaması

Geri dönüşüm aşamalarının sonuncusu ise plastiğin eritilmesidir. Plastik çeşitleri kullanım alanları göz önünde bulundurularak çeşitli ısılarda kaynatılmakta ve eritilmektedir. Eriyen plastik soğutulma işleminden geçmektedir ve daha sonra granül şeklini almaktadır. Granül şeklini alan madde daha sonra ise yeniden plastik olarak gündelik hayatımızda kullandığımız ürünlere dahil olmaktadır. 

İnan Plastik olarak sizler için birbirinden kaliteli ürünleri hazırladık. Firmamız üzerinden plastik çeşitlerini inceleyebilir ve plastikler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda uzman ekibimizle iletişime geçerek destek sağlayabilirsiniz. Plastik alanında sunduğumuz kaliteli hizmetlerden faydalanmak için firmamızı ziyaret edebilirsiniz. Yıllara dayanan tecrübemize güvenerek bizleri tercih edebilirsiniz.

Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bilgi İste