Plastik granül en basit tanımı ile en küçüğü pirinç tanesi kadar olabilen ve farklı boyut ve şekillerde de üretilebilen plastik parçalarıdır. Plastik eritilip istenilen kalıba döküldüğünde çok kolay şekil alabilen bir hammaddedir. Bundan dolayı ayakkabı sektöründen otomotiv sektörüne kadar birçok alanda plastik kullanılır. Hem maliyet açısından hem de kolay imal edilebilirliği açısından günümüzde en çok kullanılan hammaddelerin başında plastik gelmektedir.

Plastikten üretilen ürünlerin birçoğu kalıplara dökülerek elde edilen ürünlerdir. Önceden ısıtılmış yada kalıbın içine yerleştirildikten sonra ısıtılan granül parçaları kısa sürede kolay bir şekilde istenilen ürünün şeklini alabilir.

Üretim alanında plastik hammaddesinin küçük parçacıklar halinde saklanmasının büyük avantajları vardır. Herşeyden önce plastik granüller kalıba girmeden önce her türlü iş için kullanılabilen ürünlerdir. Bu granüllerle oyuncak da yapılsa bilgisayar parçası da yapılsa gerekli olan ilk malzeme bu minik plastik parçalardır. Granül üreticisi için bu çok büyük bir avantajdır. Çünkü elindeki ürün hiç bir zaman kullanılmayacak bir ürün değildir. Birçok farklı sektörde plastik kullanımının olması bu ürünün pazar ağının çok geniş olduğunu gösterir. Bu da ürünün kesinlikle elde kalmaması demektir.

Atık plastiklerin granül hale getirilmesinin bir diğer avantajı da depolama ve saklama koşullarına oldukça uyum sağlamasıdır. Dev çuvallara yada depolara stoklanan plastik granüller alan ve miktar oranına göre plastiği saklamanın en avantajlı şeklidir. Örneğin 10 metrekare alana 300 kg plastik granül stoklanabilir iken daha büyük parçalarda ve farklı şekillerde olsaydı çok daha az ağırlıkta plastik stoklanabilir.

Granül Malzeme Nedir?

Granül malzeme günümüzde birçok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Granül, termoplastik bir polimer çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte çeşitleri arttığı için kullanım alanı ciddi manada genişlemektedir. Granül malzeme; otomotiv sanayisinde yer alan yedek parçalardan tekstil ve gıda ambalajlanmasına kadar birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Bu malzemenin çok sık kullanılmasındaki en etkili nedenlerden biri, miktarının fazla olması ve işlevsel özellikler göstermesidir. 

Granüller, monomer propilenin polimer şeklini alması ile ortaya çıkmaktadır. Granül malzemeler, asit ve bazlara karşı yüksek mukavemet göstermektedir. Aynı zamanda bu malzemenin uygun fiyatlı olması firmalar için ciddi tasarruflar sağlamaktadır. Düşük maliyetle elde edildiği için birçok alanda sıklıkla tercih edilmektedir. Granüller, darbeye karşı direnç gösterdiği için kullanıldığı parçaların da dayanıklılığını arttırmaktadır. Sürtünme katsayısı alt seviyelerde seyreden bu malzeme, elektrik yalıtımı alanında üst düzey performans göstermektedir. 

Firmamız üzerinden plastik kırma makinelerimizi inceleyerek en kaliteli ve düşük maliyetli granülü nasıl elde edeceğinizi görebilirsiniz. Makinelerimiz plastikleri en uygun şekilde geri dönüştürerek granül haline gelmesini sağlamaktadır. Uygun fiyatlı ve kaliteli makinelerimiz hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. Makinelerimizin özelliklerini ve hizmetlerimizi incelemek için firmamızı ziyaret edebilirsiniz. Bulunduğunuz sektöre en uygun plastik kırma makinesini firmamız üzerinden kolaylıkla temin edebilirsiniz. 

Granül Ne İşe Yarar?

Granül ne işe yarar, sorusunun cevabı bir hayli uzundur. Çünkü granül malzeme günümüzde birçok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Gündelik hayatta kullandığımız eşyalarım birçoğunun içeriğinde yer alan bu malzeme, kullanışlılık sağlamaktadır. Granül malzeme, plastik endüstrisi sektörünün olmazsa olmazlarından biridir ve bu sektörde PE ismiyle karşımıza çıkmaktadır. Propilen granüller, darbeye ve kimyasal solventlere karşı yüksek oranda dayanıklılık göstermektedirler. Granül, yorulmaya karşı oldukça dayanıklı bir malzemedir. 

Granülün kimyasal direnci son derece yüksek olduğundan özellikle otomotiv sanayisinde sıklıkla tercih edilmektedir. Araba parçalarından günlük hayatta tüketilen gıdaların paketine kadar birçok üründe granül kullanımına rastlanmaktadır. Kullanımı son derece yaygın olan bu malzeme, oldukça düşük maliyetlerle elde edilmektedir. Bu nedenle piyasada yaygın olarak kullanılırken, firma sahiplerine de ciddi avantajlar sağlamaktadır. Firmalar, granül elde etmek için plastik kırma makineleri kullanmaktadırlar. Bu makineler kaliteli olduğu takdirde en kaliteli ve verimli granüller elde edilmektedir. 

Firma olarak sizler için birbirinden kaliteli ve çeşitli plastik kırma makinelerini hazırladık. İnternet adresimiz üzerinden makinelerimizin kalitesini ve sunduğumuz hizmetleri detaylıca inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda uzman ekibimizle iletişime geçerek makinelerin kullanım şekli ile ilgili eğitim desteği de alabilirsiniz. Birbirinden kaliteli ve uygun fiyatlı makinelerimizle, yüksek mukavemetli granül malzemeleri kolaylıkla elde edebilirsiniz. Makinelerimiz plastikleri en verimli ve pratik şekilde kırarak granülün ortaya çıkmasını sağlar. Kalite garantisi sunan firmamızdan gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz.

Plastik Granül Nerelerde Kullanılır?

Plastiğin birbirinden farklı bu kadar çok sektörde kullanılması bir yandan bu hammaddeye olan ihtiyacı arttırmasının yanı sıra  bir yandan da atık olarak miktarının da artmasına neden olmuştur. Özellikle tek kullanımlık plastik ürünler günümüz dünyasında en büyük çevre tehditlerinden birisi olarak düşünülmektedir. Plastik bardaklar, çatallar, kaşıklar, tabaklar, pet şişeler, tek kullanımlık tıbbi aletler sadece bir kez kullanılmalarına rağmen doğaya bırakıldıklarında yüzyıllarca doğada çözünmeyen maddeler haline gelir. Bu yüzden plastiklerin geri dönüşümü bu bir çevre tehdidini de ortadan kaldırmak için en büyük silahlardan bir tanesidir.

Plastik granül kullanım alanları bakımından en zengin alana sahip hammaddelerden bir tanesidir. Plastik, herhangi bir ürün elde etmek için oldukça düşük maliyetlidir. Plastik oyuncak imalatı, inşaat sektörü, gıda ambalajları, elektronik yalıtımı, mutfak eşyaları gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılır.

Geri dönüşüm tesislerinde gerek tek kullanımlık olsun gerekse uzun yıllar kullanılmış ancak artık kullanılamaz hale gelmiş diğer ürünler olsun bütün plastik atıklar tekrar en iyi şekilde kullanılmak için granül haline getirilir. Granül haline getirilen plastik atık malzemeler farklı ürünlerin üretiminde kullanılır. Duvar saatinden araba tamponuna, cep telefonu kılıfından dekorasyon ürününe kadar birçok farklı alanda plastik granül kullanılmaktadır.

Plastik granülün yaygın olarak kullanıldığı ve plastiğe büyük bir katma değer katan sektörlerden bir tanesi elektronik ve beyaz eşya sektörüdür. Miktar olarak ağırlığı baz alarak hesap edecek olursak 1 kg’lık bir plastik, elektronik ve beyaz eşya sektöründe bir parça olarak kullanıldığında hammadde fiyatının yüzlerce katından yüksek bir değere pazardaki yerini alır. Örnek vermek gerekirse elektrikli süpürgenin plastik olan filtre kapağı hammadde fiyatının çok çok üzerinde satılmaktadır. Aynı durum otomotiv sektörü için de geçerlidir. Plastiğin en çok değer kazandığı bir diğer sektör de kuşkusuz otomotiv sektörüdür.

Plastik granülün kullanıldığı diğer alanlar ise optik ve tıp aletleri, inşaat ve mobilya ürünleri, ısı yalıtımlı ürünler, su depoları, tek kullanımlık ürünler, market poşetleri, oyuncak üretimidir.

Plastik Granül İmalatı Nasıl Yapılır?

Plastik granül imalatının en çok yapıldığı yerler kuşkusuz geri dönüşüm tesisleridir. Geri dönüşüm tesislerine tır ve kamyonlarla getirilen çok sayıda plastik ürün geri dönüşüm hattına dökülür. Geri dönüşüm hattında yıkama, ayrıştırma, kırılma, parçalanma, gibi işlemlerin ardından granül haline getirilirler. Aynı hatta konulan bebek bisikleti,oyuncak kamyon, plastik sandalye geçirdikleri işlemlerden sonra artık hepsi granül haline gelmiştir.

Plastik granül üretimi için etkili çözümler sunan plastik granül makinelerimiz hakkında detaylı bilgi almak ve her türlü sorularınızı sormak için müşteri hizmetlerimizle iletişime geçebilirsiniz. Hem granül makinesi üretiminde hemde geri dönüşüm hattı kurulumundaki bilgi ve tecrübelerimizi her zaman müşterilerimizle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

İlgili Ürünler
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bilgi İste