Plastikler; yaşamın her alanında yer alan, işlevsel özelliklere sahip, sert yapılı bir malzeme olarak bilinmektedir. Plastikler, polimerlerden elde edilmektedir. Dünya geneline bakıldığında plastiklerin son derece çeşitli bir şekilde yayılım gösterdiği görülmektedir. Polimerler büyük yapılı molekül zincirleri, şeklinde kısaca tanımlanmaktadır. Polimerler; azot, oksijen ve klor elementlerinin bir araya gelmesiyle oluştuğu için yapı olarak oldukça güçlüdür.

plastik hammadde özellikleri, yoğunluk oranı

Polimerler iki farklı şekilde işlenmektedir. İşleme yöntemleri farklı olan polimerler; termoplastikler ve termosetler olmak üzere iki farklı çeşidi ile karşımıza çıkmaktadır. Plastiğin hammaddesi ise çoğu zaman kağıt, soda, cam elyafı gibi ürünlerin kullanılmasıyla elde edilen hidrokarbonlardır. Plastikler farklı derecedeki ısılara maruz bırakıldığı için farklı şekillerde elde edilmektedir. Plastiklerin şekilleri ise kullanım alanlarını belirleme noktasında oldukça etkili olmaktadır. 

Plastikler doğada çok uzun yıllar boyunca çözünmeden kaldığı için zarar verebilmektedir. Bu nedenle doğanın korunması adına geliştirilen bazı makinelere başvurulmaktadır. Plastik işiyle ilgilenen firmalar, plastik kırma makinelerini sıklıkla kullanmaktadır. Bu makineler sayesinde plastikler hızlı ve kolay bir şekilde geri dönüştürülmektedir. Günümüzde plastik alanında oldukça yaygın olan bu makineler, doğanın korunmasına ciddi katkılar sağlamaktadır. Firmamız üzerinden bizlere ulaşarak makinelerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Termoplastik Ve Termosetleri İnceleyelim

Termoplastik ve termosetlerin genel özelliklerini inceleyelim. Termoplastikler, belli bir ısıya maruz bırakılıp kolaylıkla şekillendirilebilmektedir. Şekillendirme işleminden sonra ise plastik soğutulmaktadır. Termoplastikler, soğuduktan sonra sert bir yapıya kavuşmaktadır. Termoplastiklerin en çok öne çıkan özelliği, parçalandıktan sonra tekrar kullanılabilir olmasıdır. 

Termosetler; belirli derecede ısıya maruz bırakıldıktan sonra soğutulmaktadır. Soğutma işleminden sonra kalıcı olarak katılaşmaktadır. Bunun nedeni ise yüksek derecede sıcağa ve soğuğa maruz kaldığında kimyasal yapılarında meydana gelen değişikliklerdir. Aynı zamanda termosetler yapı olarak yüksek derecede sıcaklığa karşı direnç göstermektedir. 

Plastiklerin Öne Çıkan Nitelikleri

Plastiklerin öne çıkan niteliklerini inceleyelim. Plastikler, son zamanlarda hem sayı hem de çeşit olarak ciddi artış yaşamaktadır. Dünyanın her yerinde yaygın olarak kullanılan bu malzemeler, farklı özelliklerinden dolayı farklı alanlarda kullanılmaktadır. Plastikler, hafif yapıları ile öne çıkmaktadırlar. Aynı zamanda son derece kolay bir şekilde işlenebilmektedir. Elektrik ve ısı yalıtkanlığı gösteren plastikler, korozyona karşı da son derece dirençlidir. 

Plastikler çok çeşitli olsa da piyasada genellikle renksiz olarak yer almaktadır. Bu sebepten ötürü, özel olarak bir renk istendiğinde çoğu zaman boyama yöntemi tercih edilmektedir. Plastikler; kimyasal alanlarda ve fabrikalarda metal malzemelere göre daha fazla direnç göstermektedirler. Ayrıca plastikler herhangi bir alevlenme durumunda ciddi bir hassasiyet göstermektedir. Çoğu zaman termoplastikler aşırı ısıya maruz kaldıklarında kullanılamaz hale gelirler. 

Plastiklerin mekanik özellikleri ise fiziksel ve kimyasal hallere göre şekillenirken sıcaklıktan da yüksek oranda etkilenmektedir. Plastiklerin mekanik açıdan dayanıklılığının arttırılması için ek olarak cam elyafı kullanımı oldukça yaygındır. Firmamız üzerinden uzman ekibimizle iletişime geçerek plastiklerin özellikleri ve kullanım alanları hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca firmamızı ziyaret ederek plastik kırma makinelerimizi inceleyebilirsiniz. 

Plastik Hammadde Yoğunluk Değerleri

Plastik hammadde yoğunluk değerleri; malzemenin yapısına ve ne derecede sıcaklığa maruz bırakıldığına göre değişiklik göstermektedir. Kullanılan plastik çeşitlerine göre hammaddelerin yoğunluk değerlerinde farklılıklar olmaktadır. Örneğin amorf termoplastiklerden biri olan PC ile yarı kristal termoplastiklerden biri olan PP, belirli derecelerde sıcaklığa maruz bırakıldığında farklı yoğunluk değerlerine sahip olmaktadır. 

Plastik malzemelerin yoğunlukları ise kullanılan öbür malzemelere göre daha düşük oranlarda karşımıza çıkmaktadır. Yoğunluk oranları düşük olan plastikler daha çok hafifliğin önem arz ettiği sektörlerde tercih edilmektedirler. Hafif yapıları bazı sektörler için ciddi avantajlar sağlamaktadır. Plastiklerin son yıllarda daha fazla çeşitlendiğini göz önünde bulundurursak, her çeşidinin yoğunluk değerlerinin farklı olabileceğini de söyleyebiliriz. 

İnan Plastik olarak sizler için en kaliteli ve dayanıklı plastik kırma makinelerini hazırladık. Makinelerimiz son teknolojiye uyum sağladığı için son derece kullanışlıdır. Makinelerimizin sağladığı avantajlardan ve tasarruftan faydalanmak için tek yapmanız gereken firmamızı ziyaret etmek. Makinelerimiz sayesinde plastik alanında çığır açabilirsiniz. Plastikleri en verimli şekilde geri dönüştüren ve dolayısıyla çevrenin temizliğine de katkı sağlayan makinelerimizi kolaylıkla temin edebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve makinelerimizin kullanımı ile ilgili destek almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Ürünler
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bilgi İste