Plastik atıkların ekonomiye geri kazandırılması kaynak tasarrufu ve doğal çevreninin korunması bakımından oldukça önemlidir. Üretim esnasında defolu ürünler, hurda plastik maddeler geri dönüşüm tesisindeki plastik kırma makinesi sayesinde geri dönüştürülebilir.

İnan Plastik olarak sektörel tecrübemiz, uzman kadromuz ve profesyonel hizmet anlayışımızla geri dönüşüm tesislerinin teçhizat ihtiyaçlarına kesin çözümler sunuyoruz. İşletmemiz tarafından üretilen plastik kırma makinaları tercih ederek dönüşüm işleminde enerji tasarrufu yapabilir, hammaddenin dönüştürülmesinde etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Plastik Kırma Makinesi Nedir?

Elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren makine türlerine kırma makinesi adı verilir. Döner ya da sabit bıçaklar kullanılarak plastik malzemenin doğru bir şekilde kırılmasını sağlar. Ufak boyutlarda kırma işlemi yapılacağından makinenin her aksamının görevini yerine getirmesi gerekir.

Kırılacak malzemeler sahip oldukları niteliklere göre ayrıldıktan sonra kırma işlemine başlanır. Boyut, cins gibi ayrımlar yapıldığı süre kırma makinesinden yüksek verim almak ve plastiklerin kırılmasını sağlamak mümkün olacaktır.

plastik kırma makinası nasıl çalışır

Plastik Kırma Makinesi Nasıl Çalışır?

Her makinede olduğu kırma makinelerinde de belirli çalışma prensipleri vardır.

Makinenin plastiği kırma esnasında gücünü artıran bazı etkenler bulunur. Bunlar motor kuvveti ve volan’dır. Volan parçası krank miline bağlanmış, kavrama diskini harekete geçiren yuvarlak formda bir malzemedir. Volana gerekli enerji dönüş devrinden gelir. Devir artmaya devam ettikçe volanın enerjisi de çoğalacaktır. Aynı durum devir düştüğünde volanın enerjisinin düşmesiyle açıklanır.

Elektrik motorunun dönüş hareketini rotor miline ileten kayış kasnağıdır. Rotor milindeki bıçaklar dönmeye başladığında, kırılacak plastik atık makinenin sabit bıçağıyla hareketli bıçakları arasından geçer. Bu geçiş esnasında kırma işlemi gerçekleşmiş olur.

Plastik kırma operasyonundan yüksek performans alabilmek için döner bıçaklarla sabit bıçaklar arası mesafenin 0,15 mm. kadar olması gerekecektir. Makine ayarları doğru yapıldığı sürece plastik atıktan istenilen hammadde elde edebilmek mümkün olacaktır. Verimi artırabilmek için şu kontroller yapılabilir:

 • Körelmiş bıçak varsa bilemesi yapılmalı veya değiştirilmeli
 • Sabit ve döner bıçaklar arası mesafe doğru ayarlanmalı
 • Rotor mili kayışları kontrol edilerek sağlam olup olmadıklarına bakılmalı
 • Makine temizlenmeden kırma işlemine başlanmamalı

Kırma makinelerinin yüksek kapasiteli modellerinde; pet, pvc, pc gibi atıklar kırıldığında sürtünme sebebiyle bazı sorunlar meydana gelebilir. Sürtünmeden sonra iyice ısınan plastik maddeler kırma rotorunda sıkıştırma yapabilir. Sıkıştırmanın ve yanmanın önüne geçebilmek adına makinelerde soğutma sistemi bulunur.

Soğutma işlemini hava veya su ile yapabilmek mümkündür. Su soğutma tekniği kullanılarak rotor alanına giden su soğutma kanallarına soğuk su gönderilir. Böylece yanmanın önüne geçilerek operasyonel verim sağlanabilir. Hava soğutma sisteminde ise dışarıdan emilen hava rotor bölümünden geçilir. Üfleme prensibiyle soğutma işlemi yapılır.

Kırma makinelerinde önem arz eden konulardan biri de makinede boşaltma özelliğinin bulunuyor olmasıdır. Makinenin altında bulunan biriktirme platformu, kırma bitip makine durduktan sonra çekilerek boşaltılır. Eğer tesiste seri üretimler söz konusuysa otomatik taşıma sisteminin kurulması gerekir. Bu sayede makineyi durdurmadan seri üretim yapılır ve kırılan plastiğin taşıması otomatik yapılır.

Kırma makinelerinde az enerji harcayarak tasarruf elde edilmesi üretimde önemli bir husustur. Bu nedenle makinedeki kayış tipini doğru tercih etmek gerekir. V tipi kayış kullanılarak enerji tasarrufu sağlanırken, makinenin kırma performansı daha güçlü hale gelir.

Kırma Makinesi Seçiminde Neler Dikkate Alınmalı?

Geri dönüşüm tesislerinde plastik atıkları parçalamada kırma makinesinin özellikleri önem taşır. Belirli kriterleri karşılamayan makineden performans alabilmek mümkün olmayabilir. Bu nedenle kırma makinesinin tercihinde aşağıdaki konu ve özellikler önemli olacaktır:

 • Kırılacak plastik atığın hammadde türü, boyutu, şekli
 • Kırma makinesindeki kırma kapasitesi
 • Beslenme ağız ölçüsü
 • Motor gücü
 • Rotor çapı
 • Volan yapısı
 • Kayış türü
 • Bıçak yapısı
 • Sabit bıçak sayısı
 • Döner bıçak sayısı
 • Elek aralık mesafesi
 • Toz ayırma sistemi
 • Ses izolasyon sistemi
 • Soğutma sistemi
 • Otomatik taşıma sistemi

Yukarıdaki koşullara dikkat edildiği sürece makinenin uzun ömürlü ve yüksek verimli bir kullanım imkânı sağlayacağını belirtebiliriz.

Plastik Kırma Makinesi Ne İşe Yarar?

Plastik kırma makineleri, geri dönüşüm tesislerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu makineler, plastik geri dönüşümünde kullanılan önemli bir bileşendir. Plastik kırma makinesi vasıtasıyla, PE, PP, PVC, PET, ABS, PS, PC ve kauçuk gibi malzemeler kırılabilir. 

Plastik kırma makinesi, döner ve sabit bıçakları yardımıyla; plastik atıkların ve hurdaların boyutlarının küçültülmesi görevini üstlenirler. Rotor tipi, bıçak dizilime ve elek tipi, kırılacak olan malzemenin cinsine ve formuna göre seçilmektedir. Bu seçim şansı sayesinde, tüm plastik malzemelerin kırılması aşamasında yüksek bir verim elde edilir.

Makinelerde kırma haznesinin dışında yataklanmış olan izoleli rulmanlar, sulu kırım olanağı sağlarlar. Kullanılan ağır hizmet tipi rulmanlar, kırmak şoklarını kolayca karşılayabilirler. Plastik malzemelerin aşındırıcı kimi etkilerine karşı kırma haznesinde, aşınma engelleyici koruma uygulanır. Bu makinelerde özel alaşımlı çelik malzemeler kullanılır. Ayrıca çoklu kullanım olanağı sağlayan döner ve sabit bıçakları vardır. Plastik kırma makinesi düşük işletme maliyetine sahip cihazlardır. 

Bu makinelerde işlenecek olan malzemenin cinsine göre farklı elek tipleri vardır. Plastik malzemenin aşındırıcı bir etkisi olduğu düşünülürse, özel alaşımla imal edilmiş elek malzemesi kullanılmalıdır. Kırılacak olan plastiğin cinsine, çeşidine ve fizyolojik durumuna göre helezon ya da fan çıkışlı olarak üretilirler. Bakım ve temizlik süreçleri oldukça basittir ve makinenin her noktasına kolayca ulaşılabilir. Bu bakım ve temizlik süreçleri için güvenlik switchleri özel önlem sağlar.

İlgili Ürünler
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bilgi İste