Günlük hayatta kullandığımız ürünlerin neredeyse tamamı bizlere paketlenmiş bir şekilde ulaşmaktadır. Paketlemelerde özel plastik filmler kullanılır ve muntazam bir şekilde ürünler paketlenerek bizlere ulaşır. Plastik kullanılarak gerçekleştirilen bu işlemler termoform makinesi sayesinde yapılmaktadır.

Termoform kelimesi ısıl şekil verme anlamına gelir. Basitçe tanımlamak gerekirse plastiğe ısıl işlem uygulanarak istenen şeklin verilmesi durumudur. Aklınıza gelmeyecek onlarca farklı sektörde kullanılır. İnan Plastik Makineleri olarak bizler termoform olarak isimlendirilen bu harika makinaları sizlere sunuyoruz.

Termoform İle Ambalajlama Nasıl Yapılıyor?

Termoform makinesi kullanımı son derece kolay olan bir cihazdır. Çalışma prensibi de oldukça sadedir. İlk olarak makinanın içerisine artık plastik malzemeler konmaktadır. Özellikle artık plastiklerin kullanılması geri dönüşüme verilen önemden kaynaklanır.

Makinede kullanılan plastik çok farklı yapıda olabilir. Bu sebeple de makinanın bu plastiği eritmesi için gerek duyduğu ısı seviyesi farklı olabilmektedir. Firmamız tarafından üretilen makinalarda gerekli ısı ayarı rahatlıkla yapılır. Sonrasında makine içerisindeki plastik tam erimeyecek ve yumuşayacak bir forma sokulur.

Termoform makinası çalışma prensibine göre yumuşak bir forma kavuşturulan plastik kalıba aktarılır. Plastiğe hangi şekil verilmesi isteniyorsa kalıplar da buna uygun bir şekilde hazırlanacaktır. Kalıpların içerisindeki hava vakum yöntemiyle bir anda çekilir ve plastiğe istenen şekil verilmiş olacaktır.

Termoform makinesi şekil verdiği plastik malzemeleri bant üzerinden sunar. Bant üzerindeki malzemeler direkt olarak kullanılabildiği gibi üzerinde bir düzeltme işlemi yapılarak da kullanılabilir. Burada kalıbın tamamen doğru bir şekilde tasarlanması önem arz edecektir.

Makinalarda ısı ayarları yoksa ya da çok hassas değilse plastik istenen yapıya ulaşmaz ve kolay şekil almaz. Bu durumda da sürekli olarak üretilen ürün üzerinde değişiklik yapılması gerekir. Ancak firmamız tarafından üretilen termoform makinası muhteşem bir hassasiyet ile en iyi şekilde verim almanızı sağlar.

Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bilgi İste