Bize Ulaşın
  • Türkçe
  • English

Her türlü atık kablo, elektronik olarak ömrünü doldurmuş olan kablolar olurken, doğru sınıflandırma yapılarak çeşitli geri dönüşüm hatlarına alınmaktadır. Kablo geri dönüşümü tesisinde yapılan aşamalarda tüm kablolar teslim alınarak, burada tehlikeli maddeler içeren kablolar ve tehlikesiz kablolar olarak ikiye ayrılarak burada tüm depolama süreçleri tamamlanır.

Bir tür elektronik atık olan bu hurda kablo atıkları, tesis içerisinde radyasyon ölçümleriyle beraber sahada depolanma sürecine girer. Kablo kırma makineleri ile boyu uzun olan tüm kablolar, pratik bir şekilde kırılma işlemlerinden geçerek kısa boylara sahip olacak şekilde küçültülür. Geri dönüşüm tesisi üzerinde dış plastik ile iç kısmının ayrılması için bu aşamada soyma makineleri kullanılır ve soyma makinesiyle iç – dış malzemeler ayrıştırılır. 

Kablo soyma işlemi bittikten geri dönüşümü tamamlanacak olan hurdalar, bu aşamada kauçuk ve plastiğinden ayrılmış şekilde geri dönüşümü tamamlanır. İç ve dış kısmı birbirinden ayrılan bu kablo atıkları içerisinde dış kısmı, kırma makinemiz ile birlikte geri dönüşüme gönderilmek adına kırılır.

Hurda kabloların geri kazanımı noktasında kırılan bu kablolar sonrasında geri dönüşüme uygun şekilde gönderilir. Kablo geri kazanımı sağlanırken elektronik atık olarak nitelendirilen iç kısmında bulunan bakır ya da plastik bölümde ise eleme makinelerinin ayrıştırılması sağlanır. Bu aşamada eleme makinesi püskürtmeli şekilde işlem sağlarken aynı zamanda bakır ve plastiklerin de çapak şeklinde ayrı biçimde hazırlanarak geri dönüşüme gönderilmesi sağlanır.

Hurda kablolarda verimli ve düşük verimli şeklinde ikiye ayrılan bir yapısı bulunur. Plastik - kauçuk kısmıyla bakır kısmında kablo soyma makinesinde ayrıştırılarak geri dönüşüme uygun şekilde kablolar soyulmaktadır. Şarj cihazı kablosu ya da elektronik aletlerin hurda kablo hallerinin ise verimi düşük olması nedeniyle doğrudan kablo kırma makinelerine gönderilmesi ve burada geri dönüşüme uygun şekilde ayrıştırılması gibi işlemler uygulanır. 

Bu ve benzer süreçlerin tamamlanmasıyla beraber geri dönüşüme uygun şekilde ön hazırlık ve sonraki işlemlerin tamamlandığı tesislerde kablo geri dönüşümü tamamlanmış olur ve depoya alınır. Mevcut aşamalardan geçmiş olan tüm kablolar, en uygun kablo kırma – geri dönüşüm aşamalarıyla beraber işlemleri uygulanmış olur.

Kablo Geri Dönüşümlerinin Önemi Nedir?

Yaşamın her alanında bulunan geri dönüşüm, son yıllarda daha da revaçta olmaya başladı. Çeşitli proseslerden geçen ve birbirinden ayrıştırılarak kullanılan kablolardaki geri dönüşümler oldukça kıymetli ve önemlidir. Kablo geri dönüşüm hattı içerisinde en doğru uygulamalar ile yüksek maliyetlerden kaçınılarak, hurda kablo tiplerinin tamamı geri dönüştürülerek tekrar kullanıma sunulur. Geri dönüşüm hatlarında yüksek kalite aranırken, dünya kalite standartlarında hizmete açılacak en iyi seviyede tekrar kullanıma dönüştürülmüş olur.

İnan Plastik, bu alanda en iyi hizmetleri verecek nitelikte firmalardan biri olurken geri dönüşüm hattı içinde istenilen formda dönüştürme hizmetleri sunar. Rekabetçi fiyat politikası ile beraber tüm isteklerinizi karşılayacağı gibi tekrar kullanıma hazır hale getirecek profesyonel çözümler sunmaktadır. Geri dönüşüm noktasında kablo atıkları, üzeri yalıtkan bir madde olan ve içeriğinde gümüş, bakır ya da çelik tellerin bulunduğu tüm yalıtkan kablolar geri dönüşüme uygundur. Bu konuda ihtiyacınızı karşılar nitelikte tüm geri dönüşüm kabloları çözümünde bize ulaşabilir, profesyonel çözümümüzden faydalanabilirsiniz.

İlgili Ürünler
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bilgi İste