Kablo Geri Dönüşüm Tesisi
Kablo Geri Dönüşüm Tesisi

Günümüz dünyasında plastiklerin kullanımı her geçen gün hızla artmaya devam ediyor. Doğa açısından ele alındığında bu durum ne yazık ki ciddi oranda zararlara sebep oluyor. Plastiklerin yanı sıra elektronik cihazların temel unsuru olan kablolar da kullanım açısından yaygınlık gösteriyor.

Doğayı korumak ve gelecek nesillere yaşanılır bir dünya bırakmak için bu tür malzemelerin geri dönüşümü ön plana çıkıyor. Gelişen teknoloji kapsamında devrimsel bir niteliğe sahip olan geri dönüşüm hatları, atıkların yeniden değerlendirilip kullanılabilirliğini gerçekleştiriyor. 

Kablolar, bakır ve alüminyum içeren malzemeler olduğu için geri dönüşüm açısından uygunluk göstermektedir. Kullanılmış hurda kablo çeşitleri, dönüştürülebilir formuyla tekrardan kullanılabilme olanağını bünyesinde barındırıyor. Kablo kullanımı daha çok teknolojik cihazlarla birlikte beyaz ev eşyalarına hitap ediyor. Zamanla eskiyen, bozuk ve atık kablolardan, geri dönüşüm yoluyla tekrar faydalanabilmektedir.

Kablo Geri Dönüşüm Hattı 1

Ne yazık ki metrelerce uzunluktaki kullanılan kablolar, doğaya ve toprak altına bırakılıyor. Önceleri kablo soyma yöntemi ile üzerindeki plastik malzeme yakılmaktaydı. Plastik ayrıştırılarak doğa ve çevre kirliliğinin önüne geçildiği söz konusuydu. Fakat gelişen teknoloji kapsamında kablo geri dönüşüm hatları aracılığı ile olası kirliliğin önüne geçiliyor.

Geri dönüşüm hatları sayesinde kabloya zarar vermeden tekrar değerlendirilme olanağı tanınmaktadır. Kullanılan kablolar bakır ve plastik olarak ayrıştırılıp, tekrardan üretime tabi tutulmakta ve farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Kablo malzemelerde bulunan selenyum ve kadmiyum gibi ağır metal grubundaki kirletici elementler, hem doğaya hem de insan sağlığına zarar vermektedir. Bu kapsamda doğayı kirletmeden ve insan hayatını tehlikeye atmadan geri dönüşüm hattı yoluyla kablolar tekrardan birçok alanda kullanılabilmektedir.

Kablolar, kullanım ömrünü tamamladıktan sonra ne yazık ki doğanın ortasına bırakılabiliyor. Bu tip durumlardan zarar görmemek adına firmanız için gerekli olan kablo geri dönüşüm hattı mekanizmasını yüksek kalite standartlarında hizmetinize sunuyor. Hattın içerisinde yer alan ileri teknoloji makine ve teçhizatlar, kusursuz işlevsellik göstererek ihtiyaçlarınıza profesyonel çözümler

Kablo Geri Dönüşümü Sonucunda Elde Edilen Ürünler
Kablo Geri Dönüşümü Sonucunda Elde Edilen Ürünler

Fiber optik kablolar ve diğer kablo çeşitleri, geri döndürülebilir malzemeler arasında yer almaktadır. Kablonun üzeri yalıtkan bir madde içerdiği için, geri dönüşüm oranı oldukça yüksektir. Kabloların ayrıştırılması sonucunda içerisinde yer alan materyaller farklı alanlarda kullanılabilmektedir.

Geri dönüşüm tesisi için sunduğumuz hatlar sayesinde kablolar; ambalaj malzemelerinde, oyuncak, elektrik direği, çocuk oyun sahası, otomotiv sanayisinde ve kablo üretiminde tekrar kullanılabilmektedir. Aynı zamanda ev aletleri ve plastik esaslı mamul olarak da kullanımı mevcut duruma gelecektir.

Kablo Geri Dönüşüm Makinaları Ne İşe Yarar?
Kablo Geri Dönüşüm Makinaları Ne İşe Yarar?

Kablolar, geri dönüşüm hattı içerisinde yer alan işlevsel makinalar kapsamında tekrar değerlendirilerek kullanıma uygun hale getirilmektedir. Bu kapsamda kablo dönüşüm makinalarında kablo kırılır ve PVC tanecikleri ile bakırı ayrıştırılır.

Daha sonra parçacık haline getirilerek titreşimli eleme makinasına aktarımı gerçekleştirilir. İşlem sonrası elde edilen 4 ürün mevcuttur. Bunlar; PVC, kort bezi, metal ve bakırdır. Kablo atığın geri dönüşümünü sağlayarak, ayrıştırma sonucu ortaya çıkan ürünleri tekrar kullanabilirsiniz. Bu kapsamda kablolar, teller açısından geri dönüştürülebilir malzemelerin başında gelmektedir.

Kablo geri dönüşüm hatları arızalı olan kablolardan fiber kablolara kadar birçok malzemeyi tekrar kullanılabilir parçalara ayrıştırmaktadır. Doğanın zarar görmemesi adına tesisiniz için ihtiyaç duyduğunuz kablo geri dönüşüm hattı sistemini sizlerle buluşturuyoruz. İnan Plastik olarak yüksek kalite standartlarında bünyemizde bulunan makine ve teçhizatlar profesyonel çözüm ortağınız oluyoruz.

Kabloların geri dönüştürülmesi, hem insan hem de doğa açısından atılan en büyük adımdır. Kablo içerisinde yer alan materyallerin insan sağlığını tehdit ettiğinin bilincindeyiz. Bu kapsamda kabloları doğaya bırakmak yerine geri kazanım sağlamak için ürettiğimiz ileri teknoloji makinelerle, sizlere çözüm odaklı yaklaşımlar sunuyoruz. Yüksek kalite ve işlevselliği deneyimlemek için rotanızı İnan Plastik’e çevirebilirsiniz.

Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bilgi İste