Bazı organik ve inorganik elementlerini bir araya gelerek oluşturdukları molekül bağının koparılarak polimer haline dönüştürülmesi ile elde edilen malzemeye plastik adı verilmektedir. Doğada hazır olarak bulunmayan plastik insan müdahalesi ile elde edilmektedir. Belirli dış faktörlerin bir araya getirilmesiyle elde edilir. Bu faktörler sıcaklık basınç ve katalizör gibi değişkenlerdir. Birçok alanda kullanılan sentetik ve yarı sentetik yapıda olan plastik hayatınızda gün geçtikçe daha çok yer almaktadır. 

Hayatımızın daha kolay, daha temiz ve güvenli hale getirebilmek için kullanımı yaygınlaşmaktadır. Geniş bir kullanım alanı bulunan plastik malzemesi elektronik eşyadan kıyafete mutfak araç gereçlerinden oyuncaklara diş fırçasından CD’lere kadar kullanım alanına sahiptir. günümüzde yaygın olarak kullanılan birçok plastik çeşidi bulunmaktadır. Bunlar polietilen, polipropilen, polistiren, polietilen tereftalat, polyamid, polivinil klorür, polikarbonat, akrilonitril butadien stiren ve poliviniliden klorürdür. Hayatımızın neredeyse bütün olanların daha yer alan plastik malzeme dolayısıyla değerli hale gelmektedir.

Plastik Geri Dönüşümünün Önemi

Plastik doğada uzun yıllar var olabilmektedir. Günümüzde kullanılan plastiklerin geri dönüşümleri doğanın ve çevrenin korunması adına önemli bir husustur. Aynı zamanda var olan plastiğin geri dönüşüm yoluyla tekrar değerlendirilmesi ekonomik olarak ciddi avantajlar sağlayacaktır.

Geri dönüşüm yolu ile kullanılan plastikler hurda ve hatalı ürünlerdir. geri dönüşümün ilk basamağı plastiklerin ayrıştırılarak kırılması ve ufak parçalara ayrılmasıdır. Plastiğin geri dönüşümü ile zamandan tasarruf edilir doğal olarak işgücünün daha verimli kullanılması sağlanmış olur. Doğanın zarar görmemesi insanlığın faydasına olacaktır. 

Plastik Öğütme Makinesinin Çalışma Prensibi

Plastik kırma makinesi sayesinde elektrik enerjisi mekanik enerjiye çevrilerek lastikler istenen forma dönüştürülür. Kırma makinaları kırma kuvvetine göre farklı kapasiteye sahiptir. Kırma kuvvetini etkileyen faktörler motor gücü ve volandır.

Volan krank mili İle bağlantılı şekilde kavrama diskini harekete geçiren yuvarlak parçadır. Kıyma makinesinde ilk hareketi sağlayan volan dişlisi de volan üzerinde yer alır. Volan enerjisini dönüş devrinden alır. Devir sayısı ile doğru orantılı olarak devir sayısı arttıkça volan enerjisi de artar aynı şekilde Demir sayısı düştükçe volan enerjisi de düşer.

Kayış ve kasnak kullanılarak kıyma makinesinde oluşan dönme hareketi rotar miline ulaştırılır. Rota milin üzerinde yer alan bıçaklar rota milinin hareketi ile beraber dönerek parçalanacak Olan plastik maddelerin makinanın sabit bıçakları arasında bırakacak şekilde kırma ve parçalama işlemlerini yerine getirir. İstenen kırma ve parçalama işlemlerinin verimli olarak yapılabilmesi için hareketli bıçaklar ile sabit bıçak arasındaki boşluğun belli bir değerde olması gerekir.

Kırma İşleminde Dikkat Edilecek Noktalar

Plastik öğütme makinesi kurulum aşamasında bakım ve Onarım işlemlerine kadar iyi ayarlanması gerekiyor. Bu sayede istenen özelliklere sahip ham maddelerin elde edilmesi daha kolay hale gelmektedir. İyi ayarlanmayan ve kurulumları hatalı şekilde yapılan aynı zamanda bakım ve onarımları profesyonel kişilerce yapılmayan kırma makineleri istenen işlevleri doğru olarak yerine getiremezler. Volan dişlisi ile rotor milini birbirine bağlayan kayışlar sağlam olmalıdır.

Körelen bıçaklar kaliteli bir kırma işlemi gerçekleştiremezler. Bundan dolayı körelen bıçaklar öncelikle bilenmeli gerektiğinde ise mutlaka değiştirilmelidir. Sabit bıçak ve hareketli bıçakların arasındaki mesafe belli bir standartta olması gerektiğinden dolayı sürekli kontrol edilerek bu mesafe ayarı yapılmalıdır.

Plastik kırma işlemi yapılmadan önce farklı bir madde kırılmış ise makine mutlaka temizlenmelidir. Sabit bıçak bile hareketli bıçak arasındaki mesafe fazla olması durumunda kırılan lastiğin tane büyüklüğü fazla olacağı için elek düzenekleri ile uyumsuz olacaktır. Mesafenin az olması bıçakların körelmesine neden olacağı gibi üretim aşamasında da sorunların ortaya çıkmasına neden olur. 

Plastik Öğütme Makinesi Seçimi

Plastik geri dönüşüm yapılabilen maddelerin başında gelir. Bundan dolayı geri dönüşüme daha elverişli hale getirebilmek için öğütme makinalarından dikkatli seçilmesi gerekiyor. Kırılacak malzemenin ölçüleri ve kırma sonucunda oluşturulmak istenen parça büyüklüğü göz önünde bulundurularak plastik öğütme makinesi tercih edilmelidir. Kırılacak malzemenin cinsi ve ölçüleri kırma makinesinin ağzı ölçüsünü, motor gücünü, bıçak tipini elek ölçülerini doğrudan etkilemektedir. 

Kırılacak malzemenin büyüklüğü ve kırılma sonrasında elde edilmek istenen maddenin büyüklüğü özelliklerinin belirlenmesinde etkili rol oynamaktadır. Aynı zamanda üretim kapasitesi tercih edilecek plastik öğütme makinesini etkilemektedir. İhtiyaca göre farklı ölçülerde üretilen plastik öğütme makineleri 40’lık ölçülerden başlayarak 80 liğe kadar seçenekleri mevcuttur. Döner bıçakları sabit uçakları oranla daha fazla sayıda yer almaktadır. Öncelikle üretim kapasitesi yüksek yerlerde güçlü şase yapısına sahip titreşim önleyici makinelerin tercih edilmesi uzun ömürlü kullanım olanağı sağlanacaktır. Sökülebilen alaşımlı Çelik bıçakları, toz koruma rulmanları bulunan, darbe emici şanzımana sahip plastik öğütme makineleri verimliliği arttıracaktır.

İlgili Ürünler
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bilgi İste