Atık plastiklerin geri kazanımının ardından yeniden değerlendirilerek hammadde haline getirilmesi işlemi plastik geri dönüşümü olarak isimlendirilmektedir.

Plastik geri dönüşümü atık plastikleri türlerine göre ayırarak başlamaktadır. Granül makinesi ile birlikte temiz plastikler eritilir ve granül haline getirilir. Böylece tekrar kullanılabilecek bir hammadde elde edilmiş olur.

Geri dönüşüm hattıları ile cinslerine göre ayrılan plastik ürünler parçalanarak standart bir boyuta getirilirler. Yıkama işlemi de parçalama sırasında sulu kırma makinesi ile başlamaktadır. Kırılan plastik malzemeler özel bir sistem yardımıyla su havuzu ve yüksek hızlı seperatörlerden geçirilerek kirlerinden tamamen arındırılır.

Kurutma aşamasında ise pres makinesi ya da santrifüj makinası ile malzemenin su oranı %5 seviyesine çekilir. Sonrasında ise hurda plastik aglomer makinasına alınarak su oranı %1’in altına düşürülür. Son aşamada granül makinasında kurutulmuş olan plastik eritilecektir.

Plastik Geri Dönüşüm Tesislerinin Olumlu Etkileri Nelerdir?

Ülkelerde yeni plastik geri dönüşüm tesisi kurulması birçok yönden fayda sağlar. İlk etapta doğa için zarar olan plastik maddenin geri kazanımı fayda olarak görülecektir. Ancak tek faydası bu değildir. Kurulacak olan tesisler sayesinde;

  • Çevrenin korunması sağlanır,
  • Çok sayıda insan istihdam edilir,
  • Bölgesel gelişmişlik farkları azalır,
  • Plastik sektörünün arz güvenliği sağlanır,
  • Cari açıkta azalma yaşanır,
  • İhracat rakamları yükselir,
  • Yerli makine endüstrisi gelişir,
  • Rekabetçi yapı daha üst seviyeye çekilir.

Plastik Geri Dönüşüm Tesisinde Kullanılacak Makinalar Nereden Alınır?

Atık bir plastik maddenin geri dönüşüm işlemlerinde yaşanacak olan süreç hakkında yüzeyler bilgileri sizlere yukarıda sunduk. Anlaşılacağı gibi plastiğin tekrar kullanılabilir bir hale gelmesi için makinaların yardımına ihtiyaç duyuluyor. Tek bir plastik malzemenin temizlenmesi, parçalanması, kurutulması, eritilmesi ve tekrar kullanımı için çok sayıda farklı makine gerekli.

Plastik makinelerinin üretim ve satış işlemlerini gerçekleştiren İnan Plastik Makinaları bu konuda en doğru adres olacaktır. Firmamız ülkemizde kurulan tesislerin büyük bir çoğunluğunun makine ihtiyacını karşılamış ve karşılaşamaya devam etmektedir.

Makinaların hem satış hem de kurulum aşamasında destek olan firmamız makinaların bakım ve onarım aşamalarında da tesislere destek sunmaya devam etmektedir.

İlgili Ürünler
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bilgi İste