Plastik malzemeler organik maddelerden meydana gelir. İçerisinde kömür, selüloz petrol gibi birçok organik madde yer almaktadır. Dışarıda bulunan ve toplanan hurdaya giren plastikler genel olarak toz, toprak, taş, kum, talaş ya da demir gibi kirleticiler tarafından kirletilmektedir. Kirlenen bu plastiklerin geri dönüşüm olayı  sonunda yüksek kaliteye sahip granül elde edebilmek için kirli plastik hurdaların iyi bir işlem yapılarak yıkanması ve kirlerden arındırılması temizlenmesi gerekmektedir.

Hurda plastikler, plastik yıkama havuzunda yıkanarak kirlerden arındırılır. Plastik yıkama havuzunda bulunan ve yüzdürülen plastiklerin içerdiği atıkların en yüksek seviyede temizlenme işlemi yapılarak bu temizleme işinden oluşacak kayıpları en düşük seviyeye çekerek aynı zamanda bulunan havuz sisteminin alt tarafında yer alan tahliye sistemi sayesinde alt taraflara çöken çamur ve pisliklerin kolay bir şekilde dışarı atılması sağlanır.

Plastik yıkama hattı ise işlenmek için hazırlanmış plastiğin cinsine ve kirletici maddelerin durumuna ve miktarına göre farklılık gösterebilmektedir. Bu durum dikkate alınarak tasarlanmalıdır. Yıkama işleminin yapıldığı yıkama havuzları plastiklerin yoğunluk farklarından yararlanarak ayırma işlemi gerçekleştirilirken yıkama havuzunda bulunan yatay santrifüjler yüksek devir sistemi adı altında derin bir şekilde temizlik işlemi yapılmaktadır.

Teknik ve mekanik olarak, ABS, PE, PP, PS, PET gibi malzemeler için yıkama işleminin yapıldığı yıkama tesisleri üretilmektedir. Bu yıkama tesislerinde plastik malzemelerin geri dönüşümü sağlanmaktadır. Kurulan yıkama üniteleri müşterinin talepte bulunmasına göre değişik kalınlıklarda olan DKP sac malzemelerinden ya da AISI 304 paslanmaz çelikten imal edilebilmektedir.

Yıkama hattı susuzlaştırma işleminin yapıldığı susuzlaştırma bölümüyle sona ermektedir. Plastik malzemelerin bulunduğu forma göre seçilmiş makine ile yıkanmış olan malzemenin belirli oranda susuzlaştırılması ve agromel makinasında gerçekleşecek olan kurutma işlemindeki harcanacak sürenin kısalmasına neden olacaktır. Bu durum sayesinde yüksek oranda enerji tasarrufu sağlanmasına neden olacaktır.

Plastiklerin yıkandığı plastik yıkama havuzu geri dönüşümü yapılmak istenen ve kırılmış olan plastik granül malzeme atıklarının kir, toprak, taş, metal gibi yabancı maddelerden ayrıştırmak için kullanılmaktadır. 

Plastiklerin yıkanıp ayrıştırılması için kullanılan plastik yıkama havuzları plastikleri kırma kırma makinasında çıkmış olan plastiklerin kirlerinden ayrıştırılıp temizlenmesi için kullanılmaktadır. 

Bulunan plastik malzemenin cinsine ve sahip olduğu kapasitesine göre yıkama havuzu seçilmektedir. Yıkama havuzun içinde bulunan ve suyun üzerinde kalan plastikler palet kollarının yardımıyla aktarılır. Suyun üzerinde duramayıp batan ağır cisimler ise helezon vasıtasıyla dışarıya aktarılır.

Yatay sıkma makinesi ve dikey santrifüj işlemi sayesinde çeşitli drenajlardaki plastik malzemeleri maksimum seviye verim ile susuzlaştırma yapmaktadır. Kullanılan film malzemelerde bulunan nem oranı %2 oranına indirilirken, sert malzemeler de susuzlaştırmadan sonra %1 nem oranı yakalanmıştır. Böylece kullanılan agromel makinasının her şarjda yaklaşık 6 - 7 dakikaya düşürülmektedir. 

Yıkama ve susuzlaştırma hatalarımız yüksek verime sahip olması sayesinde farklı özellikteki plastik malzeme çeşitlerinde mükemmel bir temizlik ve susuzlaştırma yeteneği sağlayarak yüksek kaliteye sahip granül elde etmemin ilk adımını atmayı amaçlamaktadır. 

İlgili Ürünler
Randevunuzu hemen almak için WhatsApp’la ya da Bizi arayarak iletişime geçin..
Bilgi İste